Bekymringerne eskalerer for Coco Gauff forud for US Open, da tidligere spiller udtrykker tvivl

“Jeg vil vinde French Open 2025,” skrev Coco Gauff beslutsomt, linjer fyldt med den samme proklamation, inspireret af Gabby Thomas’ ritualer før OL. Alligevel har vejen været alt andet end glat. Græsbaner har snublet hende med flere på hinanden følgende exit i første runde, og en svag nordamerikansk hardcourt-præstation har kun øget angsten for hendes parathed til den forestående US Open.

Ved Cincinnati Open var Gauffs kamp med sit servespil tydelig, hvilket resulterede i 16 dobbeltfejl i en kamp mod Jasmine Paolini. Efter en skuffende stime i Canada slukkede dette kvartfinalenederlag hendes sidste mulighed for en Masters-semifinale før US Open, hvilket intensiverede granskningen omkring hende.

Chanda Rubin, en tidligere top-10-spiller, udtrykte sine bekymringer på Tennis Channel og pegede specifikt på Gauffs seneste præstationer. “Coco Gauff vandt Roland Garros og stod derefter over for en hård overgang til græs… Nu, hvor vi starter hardcourt-sæsonen, har vi set nogle opture, men også tegn på frustration. Dette har rejst tvivl om hendes mentale tilstand og parathed til New York,” bemærkede Rubin, hvilket afspejler både respekt og bekymring for Gauffs nuværende form.

På trods af disse tilbageslag er Rubin fortsat optimistisk med hensyn til Gauffs potentiale, især i betragtning af hendes dokumenterede atletiske dygtighed og den støttende energi fra New York-publikummet. Frustrationerne på banen er dog til at tage og føle på, og Gauff har selv fremhævet tenniskalenderens ubarmhjertige karakter og de urealistiske forventninger, den skaber.

Coco Gauff reflekterer over presset efter Cincinnati-afgangen

Denne sommer har ikke været venlig mod Gauff, hvilket kulminerede i en række udfordrende kampe, der har fået hende til at søge et semifinalegennembrud. Efterhånden som US Open nærmer sig, hvor Gauff tidligere har smagt Grand Slam-succes, stiger presset. Hendes nylige kommentarer til pressen afspejler et modent perspektiv på forventningens byrder og den cykliske karakter af professionel tennis.

“At vinde en slam ændrer alt… Pludselig er dit år defineret af disse sejre, der overskygger andre turneringer. Men det er vigtigt at huske, at med sæsonen, der strækker sig over 11 måneder, er det urealistisk at forvente sejre hver uge,” forklarede Gauff og kastede lys over sportens krævende struktur og vægten af fansenes forventninger.

Efterhånden som US Open nærmer sig, er spørgsmålet stadig: Kan Gauff overvinde sine seneste udfordringer og udnytte den overvældende støtte til at gøre en betydelig forskel igen? Kun tiden vil vise, om hun kan navigere i presset og genvinde sin topform på en af tennissportens største scener.